Життя в Польщі

Кожного потенційного іммігранта, який планує виїзд за кордон для тривалого проживання або роботи, завжди турбує питання «як там жити?» і «чи буде там краще?». Це цілком розумні занепокоєння людини, яка серйозно замислюється над тим, щоб кардинально змінити своє життя, змінивши країну проживання.

Основні моменти проживання в Польщі

У цій статті ми постараємося внести деяку ясність про життя в Польщі, для тих, хто думає про те, щоб поїхати туди жити і працювати. Тож почнемо.

Житло

Найперше, що турбує потенційного іммігранта – де жити і скільки це коштує. Для початку варто розібратися з тим, з якою метою Ви їдете в Польщу. Якщо Ви виїжджаєте вже за робочою візою і Вас в тому чи іншому місті очікує роботодавець, то велика частина заводів і компаній пропонують своїм співробітникам житло. Найчастіше, одиноким працівникам пропонується кімната в будинку на 2-6 чоловік. У кожної компанії, яка працевлаштовує, свої тарифи в залежності від умов проживання (місто, кількість осіб в квартирі, зручності). Таке питання обговорюється з роботодавцем і прописується в договорі про працевлаштування.

Polanddoma

Що ж стосується тих, хто їде не по робочій візі на певну фірму, або тих, хто вирішить знімати квартиру самостійно. Ціна на оренду житла цілком і повністю залежить від ряду факторів:

  • Місто проживання. У маленьких містечках, де 1-2 великі фірми для працевлаштування і всього кілька торгових центрів, вартість оренди однокімнатної квартири починається від 1000 злотих. Тоді як в Кракові – від 1500 злотих, а у Варшаві – 1900 злотих;
  • кількість кімнат. У маленькому місті, оренда житла коливається від 900 до 1700 злотих. У великих – від 1400 до 2900 злотих. Варто відзначити, що верхня межа відноситься до квартир площею 80-100 метрів квадратних.
  • віддаленість від інфраструктури. У Кракові, наприклад, за одну і ту ж суму можна зняти півбудинку площею 50-60 м.кв. в межах міста, але в районі, де одні приватні будинки і немає садочків і шкіл (що має особливе значення для тих, у кого є діти). І за таку ж суму – маленьку квартиру 35-40 метрів квадратних, але в мінімальній віддаленості від центру.

Багато, хто їде поодинці, практикують знімання квартир на кілька людей. Таким чином, можна знімати квартиру на 2-3 людини, в центрі великого міста і з хорошими умовами, але при цьому витрати будуть істотно нижче, ніж якби Ви знімав квартиру самі.

Polanddom

З огляду на той факт, що в наші дні без інтернету просто неможливо прожити, Вам необхідно буде підключити або оплачувати вже існуючий провайдер. Вартість таких послуг в Польщі варіюється від 30 до 65 злотих / місяць, в залежності від провайдера.

Також, до суми оренди необхідно додати вартість комунальних послуг, а вони, на відміну від України, значно вище. Вода, опалення, електрику обійдеться Вам від 400 до 800 польських злотих, залежно від площі квартири і звичайно ж, споживання енергії та витрат води. Орієнтовна середня сума за комунальні витрати – 500/600 злотих.

Підрахувавши всі витрати, можна сказати, що приблизна сума, яку Ви (наприклад, будучи сімейною парою), будете віддавати за проживання в Кракові в однокімнатній квартирі, буде близько 2000-2200 злотих в місяць. У Познані ця сума буде менше – близько 1700 злотих.

Харчування

Дуже важлива тема для всіх. Чи є людина, яка приїхала з України, яка не любить смачно поїсти? У цьому питанні Польща значно виграє від України, адже всі продукти в співвідношенні зарплат жителів країни, значно дешевше.

Де варто купувати продукти? Напевно, як і в більшості європейських держав, продукти харчування у великих магазинах стають дешевшими, ніж на відкритих ринках. Швидше за все, пов’язано це з тим, що у великих гіпермаркетах, таких як Tesco або Kaufland, кожен день відбуваються акції або розпродажі на ті, чи інші продукти. Раціон або меню для більшості європейців визначає акція на той чи інший продукт харчування.

Розглянемо вартість основних необхідних продуктів в цифрах. Наприклад, літр молока в середньому обійдеться в 2,5 злотих, хліб – 2,7 злотих, яйця (а в Польщі, на відміну від України, продаються лотки яєць по 12 штук) – 6,3 злотих, куряче філе – 16 злотих, картопля – 1,7 злотих. До речі, якщо говорити про овочі, то фрукти і овочі поляки намагаються купувати на місцевих ринках, тому що на ринках найчастіше торгують фермери і овочі обходяться дешевше, ніж в будь-якому маркеті.

Supermarket

Отже, середня сума, яку витрачає пара на харчування становить 1000-1300 злотих, залежно від смакових уподобань і того, де Ви будете робити закупівлі.

Якщо Ви віддаєте перевагу харчуватися в кафе або місцевих закусочних, то варто розраховувати, що середня вартість обіду на двох дорослих складе 50-60 польських злотих.

Транспорт

Тут все залежить від того, як часто Вам доведеться пересуватися. Якщо на роботу Вам покладена розвозка, тоді витрачати на проїзд Ви будете тільки на вихідних. В такому випадку, купувати проїзний на місяць не представляється вигідним. Вартість проїзду в громадському транспорті в одну сторону в залежності від напрямку і міста в середньому становить 3,5 польських злотих, а місячний проїзний – 100 злотих. Тариф на таксі приблизно становить 2,5 / км.

transport

Прожитковий мінімум

Звичайно, поняття прожиткового мінімуму, поняття, закріплене на законодавчому рівні держави. Але є такі поняття як біологічний рівень, а саме, кошти, яких достатньо, щоб знімати квартиру і харчуватися. А є соціальний мінімум, куди входить культурний розвиток, розваги та інші речі, які роблять наше життя цікавішим і яскравіше.

Середня заробітна плата, на приклад на заводі металопластикових вікон може становити від 11,25 – 12,75 злотих за годину. Рахуйте самі: якщо Ви готові працювати по 10 годин на день, 5-6 днів в тиждень, Ви можете без проблем заробляти близько 2800-3000 злотих в місяць, що становить 800-900 американських доларів.

У цій статті ми постаралися описати вартість основних потреб, на які людина витрачає грошові кошти. Сподіваємося, це допоможе Вам якомога швидше адаптуватися в новому «будинку».